Fundacja Polityki Rozwojowej z dumą facylituje i usprawnia Projekt Fortesie realizowany przez Górę Kalwarię i biuro architektoniczne „+48”. Ogólna wizja FORTESIE polega na projektowaniu, pilotażowaniu, weryfikowaniu i powielaniu innowacyjnych pakietów renowacyjnych branży budowlanej dzięki inteligentnym gwarancjom i finansowaniu opartym na wydajności, mającym na celu efektywne, zrównoważone i sprzyjające inkluzywnemu wykorzystanie energii (ESIE) w celu przyspieszenia fali renowacyjnej w Europie.

Pakiety renowacyjne będą łączyć komponenty najnowocześniejszych materiałów i technologii budowlanych (elewacje prefabrykowane, BIPV, pompy ciepła itp.), innowacyjne cyfrowe technologie pomiaru i weryfikacji oraz atrakcyjne finansowanie (np. kontrakty dotyczące inteligentnych gwarancji wydajności, mechanizmy finansowania, techniki zaangażowania, zielone euro itp.), aby podnieść ogólną wartość oferty EPC. Pakiety renowacyjne będą dostosowane do potrzeb określonych grup docelowych i zoptymalizowane w celu poprawy wydajności ESIE pod względem zużycia energii, emisji CO2 i komfortu. Każdy pakiet zostanie zademonstrowany i zweryfikowany w praktyce oraz zostanie dostosowany do replikacji we wszystkich innych krajach partnerskich w celu natychmiastowego wprowadzenia na rynek.

Pilotaże usług proponowanych przez  Fortesie zostaną przeprowadzone w różnych krajach, a mianowicie w Hiszpanii, Chorwacji, Polsce, Portugalii, Grecji i Łotwie. Wszechstronne usługi będą skierowane do różnych typów konsumentów, takich jak mieszkańcy budynków mieszkalnych, pracownicy biur lub budynków komercyjnych, pracownicy czy klienci sklepów detalicznych, spółdzielnie energetyczne i użytkownicy basenów publicznych.

Pakiet renowacyjny, który ma zostać wprowadzony w Polsce, a dokładniej w Górze Kalwarii, dotyczy modernizacji basenu, w celu podwyższenia jego energooszczędności. Innowacyjność tego projektu polega na tym, że projekt i rozwiązania architektoniczne mają opierać się na analizie zachowań/aktywności użytkowników basenu. Wśród planowanych prac wymienić można wymianę instalacji wentylacyjnej oraz montaż urządzeń do monitorowania zużycia energii. Dodatkowo w ramach projektu przewidziano obniżanie temperatury wody basenowej trzy razy w tygodniu w celu zaoszczędzenia energii. Użytkownicy basenów będą mieli możliwość podzielenia się swoją opinią na temat wprowadzonych zmian poprzez specjalnie przygotowaną aplikację.

Projekt ten otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horizon Europe.